Vítězství v tradičním turnaji pro Opatovice!
V sobotu 19. srpna se uskutečnil v areálu TJ Sokol Opatovice n. L.  tradiční, již 41. ročník turnaje mužů, Memoriál Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Akce se zúčastnilo 5 družstev a celkové prvenství zůstalo doma, když v konečné tabulce rozhodlo příznivější skóre pro Opatovice před týmem z Brněnských Ostopovic.
Byli také vyhlášeni nejlepší hráči i střelec turnaje. Děkujeme všem zúčastněným za předvedenou hru, kterou ztěžovalo nepříjemné horké počasí a těšíme se na další setkání, nejpozději v srpnu 2024 …

Opatovičtí mladší žáci na druhém místě Mistrovství ČR!
Skvělého úspěchu dosáhli naši mladší žáci, kteří obsadili na MČR v Čakovicích
druhé místo. Získali tak stříbrné medaile a titul vicemistra ve své kategorii.
Velká gratulace všem!

Více informací kategorii "Výsledky"

V sobotu 27. května od 14 hodin se na hřišti TJ Sokol v Pohřebačce uskuteční již tradiční Dětský den. Pro všechny děti budou připraveny soutěže o ceny, ukázka výcviku psů a také technika našich hasičů. Těšíme se na Vás.

Jaroslav Dostál

24. 7. 1948 , † 10. 4. 1978

S národní házenou začal jako žák a hrál v útoku. Ve 14 letech onemocněl, ale přesto, když mu to zdravotní stav dovolil, aktivně sportoval, hrál ještě za družstvo dorostenců.

Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se v této době začal věnovat trenérské práci. Vedl družstvo žáků a začal pracovat též jako funkcionář. Byl členem výboru oddílu Národní házené, výboru tělovýchovné jednoty Sokol Opatovice n. L., později členem krajského svazu Národní házené v Hradci Králové.

Mimo tělovýchovné hnutí bylo také funkcionářem Místního národního výboru a svazarmu, kde působilo jako radioamatér.

Přes vážná onemocnění všechny funkce vykonával svědomitě a veškerou svoji svědectví věnoval ve prospěch nás všech. Ve třiceti letech svému vážnému onemocnění podlehl.

Jarda Dostál byl pro nás všechny opravdu dobrý kamarád.

Na uctění jeho památky se hraje od roku 1982 turnaj v Národní házené v Pohřebačce.

Historie Národní házené

U kolébky házené, jehož název se znovu změnil, stály tři učitelé tělocviku. První Václav Karas , profesor na reálce v Praze ji nazval „Vrhaná s přenášením“ a napsal ji v červnu 1905 . Hřiště bylo křížem rozděleno na čtyři čtvrtiny a hráči, kterých bylo devět, nesměli ze své čtvrti vycházet. družstvo mělo dvě trojice útočníků, každé dva pomezní obránce a brankáře. Střílelo se do zmenšených branek na kopanou.

Druhým, kdo zasáhl do vývoje naší hry byl Josef Klenka , neúnavný propagátor její mládeže, inspektor tělocviku na středních školách. Místo fotbalových bran zavedl terče (kruhy o průměru 1 upevněné branky na tyči 1,5 m od země. Byly polepeny papírem s malbou šachovnicí. Po každé brance (protržením papíru) se kruh nejdříve znovu polepoval a později se vyměňoval. Hřiště bylo 25–30 m široké a 50 m dlouhé. Družstvo bylo šestičlenné a míč se mohl „honit rukama“, což byl výraz pro driblink. Klenka předvedl tuto hru před obecenstvem na všesokolském sletu v Praze v roce 1907.

Konečnou úpravou pravidel házené (uvědomujeme si, že v té době jiná házená nebyla) provedl třetí učitel tělocviku, domažlický rodák Antonín Kryštof. Byl prvním organizátorem tělovýchovy na České vysoké škole technické v Praze. Novou hru, kterou upravil podle pravidel Karase a Klenky, nazýval nejprve jako Klenka „Cílová“, ale vrátil se k brankám a hru nazval „Házená“. Hřiště mělo obdélníkový tvar o rozměrech 25 m × 45 m a bylo rozděleno na třetiny. Branky byly 2 m široké a 2,5 m vysoké, brankoviště obdélníkové o rozměrech 3 m × 6 m a cizí hráč do něj nesměl vstoupit. Družstva bylo sedmičlenná jinak se počet mohl měnit velikostí hřiště. Dokonce hráli ve smíšených devítičlenných družstvech čtyř mužů, zbytek žen, tři útočníci, záložník a brankář, ostatní jako náhradníci. Útočníci se mohli pohybovat jen v poli středním a nepřátelském, náhradníci jen v poli středním a vlastním, záložník a brankář jen v poli vlastním a oni mohli hrát v brankovišti.

Kryštof položil také první org. základy hry ustavením prvního ústředí házené, Svazové komise. V roce 1909 byla jeho zásluhou vydána tiskem prvá pravidla . V roce 1911 Český olympijský výbor ji zařadil do svých sportovních slavností v Praze na Letné a o rok později byla zařazena i do programu VI. Všesokolského sletu.

Házená se dokonce rozšířila i do Ruska a Jugoslávie , kam ji zanesli vysokoškoláci, kteří studovali v Praze. V Jugoslávii se házená velmi rychle rozšířila a nabyla takové obliby, že se česká házená udržela v této zemi i mezi dvěma světovými válkami. V Rusku se první soutěže díky českým učitelům začaly hrát v Charkově, ale další politický vývoj tento rozvoj přerušil.

Po I. světové válce nastal další rozvoj naší hry zásluhy Jaroslava Kratiny (žáka profesora Kryštofa). Díky velkému úsilí J. Kratiny byl v roce 1920 ustaven Československý svaz házené a ženských sportů . Před představením svazu působilo 10 žup a 36 klubů. V roce 1920 měl Československý svaz házené 167 klubů a 2520 hráčů a hráčů. V té době se hrálo v sedmičkách, devítkách a smíšených devítkách.

Československý svaz házené a ženských sportů pořádal pravidelná sportovní mistrovství a v roce 1921 společně s dalšími šesti organizacemi (Francie, Amerika, Anglie, Itálie, Švýcarsko a Švédsko) založil v Paříži Mezinárodní federaci ženských sportů FSFI. Česká házená byla touto organizací přijata is pravidly jako mezinárodní kolektivní hra. Postupem času se tato hra stala v našich zemích oblíbenou iu mužů zásluhou DTJ a Sokola. V roce 1922 při sportovních slavnostech naše ženy předváděly házenou v zahraničí (Monte Carlo, Jugoslávie, Vídeň) v roce 1923 bylo v Praze první mezistátní utkání žen Československo – Francie 9:2, v roce 1924 v Bělehradě ženy Jugoslávie – Československo 3:8 a v Praze naše ženy vyhrály 5:3, v Paříži naše ženy porazily Francii 15:2.

V r. 1930 se v Praze konaly III. ženské světové hry, kde se uskutečnilo I. mistrovství světa v házené žen . Zvítězilo Československo, které porazilo Polsko 17:0 a ve finále Jugoslávii 8:5.

V r. 1934 se v Londýně konaly IV. ženské světové hry, kde se provedlo II. mistrovství světa v házené ženy . Zde se Československu finále nepodařilo obhájit titul a ve finále Jugoslávii 4:6.

Tato akce byla poslední, protože byl založen Mezinárodní svaz míčových her a sportů žen se začaly organizovat společně se sporty mužů. Mezinárodní federace ženských sportů se tichou cestou rozešla a nově vzniklou výše uvedenou organizaci ovládali především činovníci košíkové a handbalu. Naše ústředí házené sice zůstalo členem nového mezinárodního ústředí, postrádalo však mezinárodního sekretáře a tím i mezinárodní styky. Z názvů naší hry stojí za připomenutí české házené a poslední název národní házená.

Sportovní soutěže a organizace dnešních dnů

Jedná se o národní sport a jako takový má své radosti i starosti. Členská základna se pohybuje okolo 8500 členů , kde 30–35 % tvoří mládež. Aktivních oddílů NH je nyní cca 100.

Svaz národní házené má celkem šest oblastí (řídí Oblastní sportovní komise) a volený celostátní orgán VV SNH (9 členů), jehož funkční období je 4 roky a má pravomoc od Valné hromady SNH (nejvyšší orgán) po dobu svého volebního období řídit jak sportovní, tak ekonomickou oblast. Toto se děje schválení příslušného usnesení VV SNH přes celostátní komisi prostřednictvím SE SNH, který sídlí v Praze.

Nejsilnější zastoupení oddílů je v Západočeské obl., 34 oddílů. Ve zbývajících 5 oblastech se pohybuje počet od 10 do 14 oddílů.

Historie oddílu TJ Sokol Opatovice nad Labem

Oddíl národní házené v Pohřebačce pod názvem Slavoj Pohřebačka byl založen v roce 1943. Svou činnost navázal na práci Humanitního a vzdělávacího spolku, který v obci působil v letech 1925 až 1932 a Vzdělávacího a sportovního kroužku. V rámci VSK působil do roku 1939 i fotbalový oddíl.

V roce 1948 v rámci organizačních změn byl náš oddíl převeden pod Sokol Opatovice po jehož hlavičkou působí dodnes.

Prvních velkých sportovních úspěchů dosáhlo družstvo mužů v letech 1955–57. Od roku 1956 hrálo naše družstvo mužů divizi, kde hrála družstva z Prahy, Kladna apod. V rámci reorganizace soutěží v roce 1957 je divize zrušena a naše družstvo mužů se zanedlouho rozpadá a nastává přestávka v činnosti oddílu, která je ukončena obnovenou činností dorosteneckého družstva. Odchodem vyhráli hráči tohoto družstva na vojnu je opět přerušena sportovní činnost, kterou v roce 1960 opět obnovují dorostenci.

60. léta jsou ve znamení rozvoje oddílu. Svoji činnost obnovuje družstvo mužů, do kterého se vrátili bývalí členové divizního týmu. V dalších letech vzniká i družstvo žáků. 2. polovina 60. let znamená vzrůst kvality našich družstev. Do trenérské práce se účastní bývalí divizní hráči. Péče, která byla věnována jak mládeži tak družstvu mužů, byla zúročena začátkem 70. let, kdy můžeme hovořit o dalším vrcholu ve sportovní činnosti oddílu.

V této době družstvo dorostenců získalo v letech 1971 a 1972 titul přeborníka východočeského kraje a na mistrovství Čech a ČSSR bronzové medaile. V roce 1972 si muži provedli poprvé v historii oddílu účast v II. lize. V tomto roce byla dokončena výstavba nového hřiště a kabin v místech, kde bylo původní fotbalové hřiště. Družstvo mužů nestačilo na své soupeře ve II. lize a po skončení jarní části sestoupilo zpět do KP. Po ročním působení v KP se družstvo mužů v roce 1974 vrací zpět do II. ligy. Družstvo lépe než při svém prvním působení hraje v II. lize a končí na 9. místě. Vzhledem k reorganizaci soutěží byla II. Liga v roce 1975 zrušena a tak naše družstvo mužů opět hrálo od tohoto roku KP. V tomto roce však dosáhlo historického úspěchu družstva dorostenců,

Rok 1977 byl prvním rokem, kdy naše družstvo mužů vyhrálo krajský přebor a získalo tak právo hrát kvalifikaci o postup do I. Ligy. Tato situace se do roku 1990 opakovala celkem sedmkrát. Ani jednou se však našemu družstvu nepodařilo obsadit některé z prvních dvou postupových míst, přestože k tomu mělo být velmi blízko. Nedokázali jsme ani využít domácí prostředí v roce 1982, kdy se kvalifikace hrála na našem hřišti.

V roce 1990 byla obnovena II. liga . Naše družstvo mužů poprvé v historii nebylo v rámci reorganizace soutěží posláno do nižší soutěže, ale naopak bylo zařazeno v ročníku soutěží 1990/91 do „Moravské“ skupiny II. ligy. V průběhu tohoto ročníku naše družstvo předvádělo výbornou házenou a skončilo nakonec na vynikajícím druhém místě. Toto umístění přineslo našemu oddílu další historický úspěch. Protože vítěz skupiny neakceptoval postup do I. ligy, dostalo tak naše družstvo šanci hrát poprvé v historii nejvyšší soutěže. Došlo tak k vyvrcholení sportovní činnosti, která se začala rozvíjet od druhé poloviny 60. let. Na tomto úspěchu se kromě hráčů týká celá řada trenérů, kteří v minulosti vychovávali našeho hráče od žáků až po družstvo dospělých. Za všechny je zde nutno jmenovat především Čeňka Dobruského, Karla Dvořáka a Václava Bittnera. V průběhu celé soutěže naše družstvo sehrálo řadu velmi pěkných zápasů, ale v řadě z nich nezvládli konce utkání. Nakonec získal pouze 8 bodů a po ročním působení opět sestoupili do II. ligy. Přesto se tato sezóna nesmrtelně zapsala do historie házené v Pohřebačce.

Po sestupu z nejvyšší soutěže ukončila svoji aktivní činnost prakticky jedna generace hráčů, kteří začínali jako žáci koncem 60. let a přenechali svá místa mladší nastupující generaci. Od roku 1992 se začalo budovat nové družstvo, které hraje s dvěma přestávkami II.ligu.

V 2. polovině 80. let procházela krizí mládežnická družstva. Střídavě se nám nedařilo udržet v soutěži buď družstvo žáků nebo družstvo dorostenců. Na výkonnosti družstva mužů se to zatím neprojevilo, protože byl dostatek mladých hráčů z minulých let. Na přelomu 80. a 90. let se situace změnila díky nové generaci trenérů z řad bývalých, ale i současných hráčů. Jejich časově náročná a systematická práce začíná přinášet ovoce. V roce 2003 nejprve mladší žáci získali 3. místo na Zimním halovém mistrovství ČR, 2. místo v KP a poté suverénně zvítězili v celostátním poháru mladších žáků a stali se tak prvním družstvem v historii našeho oddílu, které dokázalo vyhrát celostátní soutěž. V roce 2004 toto družstvo obhájilo 3. místo na Zimním halovém mistrovství ČR a získalo 3. místo na přeboru ČR.

Od obnovení činnosti v roce 1960 měl náš oddíl nepravidelně v soutěžích i družstva žákyň, dorostenek a žen. Tato družstva nedosahovala takových úspěchů jako družstva mužská, ale cílem bylo umožnit dívkám a ženám sportovnímu využití.

Kromě mistrovských soutěží se naše družstva účastní různých turnajů a přátelských utkání, z nichž si taky přivezla řadu úspěchů, o čemž svědčí poháry a diplomy. Oddíl také pořádá pravidelně posvícenský turnaj, který nese v současné době název „Memoriál Jardy Dostála“. Stejnou tradici jako má tento turnaj mužů se snažíme zavést i do turnaje starých gard a mladších žáků.

Zodpovědná a kvalitní práce členů našeho oddílu byla oceněna u příležitosti 60. výročí založení oddílu v roce 2003, kdy pánové Václav Bittner, Čeněk Dobruský, Karel Dvořák, Václav Horák a Jindřich Hruška obdrželi čestná uznání od ČSTV Praha a Výkonného výboru Svazu národní házené v Praze .

Členské příspěvky 2023 – TJ Sokol Opatovice n. L.

Členský příspěvek pro aktivní členy s platnou registrací – 1.000 Kč.

Pro ostatní členy TJ Sokol roční příspěvek ve výši 300Kč.

Výjimkou jsou senioři, kteří budou hradit příspěvek ve výši 100Kč.

Všechny příspěvky jsou aktuální nejpozději do 15. května 2023.

Jejich vybíráním jsou pověřeni trenéři jednotlivých družstev, případně zástupci výkonného výboru oddílu národní házené.

Příspěvky lze také uhradit na oddílový účet.

Do poznámky je nutné vždy uvést jméno a příjmení plátce. Číslo účtu: 2801108985 / 2010 … FIO Banka

Předem Vám děkujeme za včasné úhrady!

Jana Lupoměská

hospodářka oddílu

Příští utkání

Příprava na jaro

 

 

 

 

Aktuální výsledky

Oblastní přebor 

Příprava na jaro

 

Aktuální tabulka

Muži oblastní přebor 2023/2024
Tým
Zápasy
Body
TJ Sokol Opatovice n.L.
3
6
TJ Sokol Podhorní Újezd B
3
4
Sokol Krčín B
3
2
Sokol Dobruška B
3
0
Starší žáci oblastní přebor 2023/2024
Tým
Zápasy
Body
Sokol Dobruška
4
8
Sokol Krčín
4
4
TJ Sokol Opatovice n.L.
4
0
Mladší žáci oblastní přebor 2023/2024
Tým
Zápasy
Body
TJ Sokol Opatovice n.L.
4
8
Sokol Dobruška
4
3
Sokol Krčín
4
1
Ženy oblastní přebor 2023/2024
Tým
Zápasy
Body
Sokol Krčín B
2
3
Sokol Dobruška B
2
2
TJ Sokol Opatovice n.L.
2
1
Dorostenky oblastní přebor 2023/2024
Tým
Zápasy
Body
TJ Sokol Opatovice n.L.
3
6
Sokol Krčím
3
4
Sokol Dobruška
3
2
HK Hlinsko
3
0
crossmenu